Anlæg og maskiner til metalgenvinding siden 1999

Metalgenvindingsanlæg siden 1999

I mere end 25 år har Zato udviklet og fremstillet genvindingsanlæg til jern- og ikke-jernmetaller. Vores brede udvalg af udstyr og maskiner omfatter skræddersyede løsninger til enhver kundes behov.

Takket være vores ingeniørers solide erfaring og den avancerede teknologi i vores maskiner tilbyder vi omfattende kundetilpasning og fuld support.

Nyheder

23. september 2026

Kombinationen af den toakslede Blue Devil -shredder og Blue Sorter ECS -sorteringslinjen muliggør meget præcis separering af ikke-jernmetaller og giver salgsklar Zorba uden installation af en hammermølle og dermed uden jordarbejde eller særlige tilladelser.

Siden 1999 producent af anlæg til metalgenvinding

Zatos løsninger er 100 % Made in Italy

Hele fremstillingsprocessen for Zatos anlæg foregår på vores fabrik i Norditalien: fra mekanisk og elektrisk konstruktion og valg af råmaterialer til montage og test. Vores teams omhu og præcision i alle produktionsfaser sikrer, at hvert anlæg opfylder de højeste krav til kvalitet, effektivitet og holdbarhed.

Takket være vores løbende produktion kan anlæg og maskiner leveres hurtigt, hvilket reducerer kundernes ventetid. Zatos arbejdsmetode sikrer produkter af høj kvalitet og pålidelig service til kunder over hele verden.

Vi drives af den cirkulære økonomi og bevidstheden om, at metaller er varige materialer, der aldrig bliver brugt op, men hele tiden omdannes.

Vi tror på, at det er muligt at forny naturressourcer og opnå klimaneutralitet, fremme økonomisk vækst, støtte social inklusion og sikre retfærdig og bredt fordelt velfærd i de samfund, hvor vi arbejder.


60

Lande

2

Afdelinger

Salgs- og servicenetværk i 60 lande
Afdelinger:
Europa, Prevalle (BS) – Italien
USA · Hebron, KY

Lad os sammen designe din genvindingsløsning

Fortæl os om det materiale, du behandler, og dine mål. Vi hjælper dig med at vælge den rigtige løsning.

Tal med en specialist

Blue Shark

Hammermøller til metal

Vores udvalg af hammermøller til metal er udviklet til neddeling af jern- og ikke-jernskrot og giver pålidelige resultater med hensyn til volumenreduktion, renhed og slutproduktets kvalitet. De tre Blue Shark-modeller FP 12.10, 16.13 og 19.22 har effekter fra 315 til 2.200 kW og kapaciteter fra 4 til over 60 t/h. Vores hammermøller til skrot kan kombineres med Blue Devil-forshreddere og Blue Sorter-sorteringslinjer, så en enkelt operatør kan styre hele genvindingsprocessen.

Blue Shark
EgenskabBlue Shark 12.10Blue Shark 16.13Blue Shark 19.22
Samlet vægt37,5 t131 t210 t
Motoreffekt315 kW – 450 kW900 kW / 1220 HP1500 kW – 2200 kW
Drivkraftelektriskelektrisk/dieselelektrisk
Højde4.7 m5.8 m7.5 m
Bredde7.4 m11.3 m17 m
Dybde3.2 m15 m13.6 m
Rotordiameter med udslåede hamre1.2 m1.6 m1.9 m
Rotorbredde1 m1.3 m2.2 m
Kraftoverføringremtræk, kobling med fast fyldningkardantræk, væskekobling med variabel fyldningkardantræk, væskekobling med variabel fyldning
Blue Devil – Blue Storm

Blue Devil – Blue Storm

Industriel toakslet shredder

Vores toakslede shredder er udviklet til neddeling af jern- og ikke-jernskrot med to formål: mindre volumen og mulighed for efterfølgende separering af de forskellige metalfraktioner med Blue Sorter-linjer. De industrielle toakslede shreddere fås som Blue Devil og Blue Storm og kendetegnes ved en robust stålkonstruktion, lave støv- og støjemissioner og muligheden for at fungere som forshreddere, der beskytter hammermøller. Idriftsættelse på en uge uden jordarbejde.

EgenskabBlue DevilBlue Storm
Samlet vægt65 t (inklusive container)39 t
Indfødningstragtens volumen7m34,5m3
Akselvægt med knive7,6 t4,5 t
Forskellige akselomdrejningstalhurtig 6 omdr./min – langsom 3 omdr./min3.5 rpm – 4.5 rpm
Antal knive6078
Knivmål (bredde)180 mm150 mm
Containervægt9 t–
Effekt (på akslerne)1×400 kW elektrisk – globalt / 1×480 kW – USA / 483 kW diesel1 X 315 kW
Drivkraftelektrisk / dieselelektrisk

Blue Marlin

Industriel enakslet shredder

Vores enakslede Blue Marlin-shredder reducerer størrelsen på voluminøst materiale og forbereder det til efterfølgende separering og sortering. Sigterne sikrer en ensartet partikelstørrelse, høj densitet og fremragende frigørelse af urenheder. Den industrielle enakslede Blue Marlin-shredder kendetegnes ved komponenter af høj kvalitet, Load Sensing-software, der optimerer behandlingen af forskellige materialer, og let adgang til sliddele. Med en effekt på 355 kW og en indfødningstragt på 11,5 m³ er den velegnet til aluminiumsprofiler, UBC og elkabler.

Blue Marlin
EgenskabBlue Marlin
Vægt45 t
Installeret rotoreffekt355 kW
Indfødningstragtens volumen11,5 m³
Indfødertypesvingende
Drivkraftelektrisk
Rotorvægt11 t
Rotorlængde2900 mm
Rotordiameter840 mm
Rotoromdrejningstal20 rpm
Knivmål120x120x60 mm
Blue Sorter

Blue Sorter

Anlæg til metalseparering

Vores Blue Sorter-linjer sorterer effektivt alle metaller, der frigøres efter behandling i enakslede og toakslede shreddere samt hammermøller. Placeret efter neddelingsanlæggene separerer de jern, aluminium, kobber, messing og andre legeringer og omdanner blandede affaldsstrømme til råvarer klar til metalindustrien. Sorteringspræcisionen afgør slutproduktets kvalitet: jo mere præcis separeringen er, desto større er værdien af det genvundne materiale. Sortimentet omfatter to linjer, til jern- og ikke-jernmetaller. Det modulære design gør det muligt at begynde med en grundløsning med magnetisk separering og udvide den trinvis efter virksomhedens behov.

Cayman – Railbreaker

Nedbrydningssakse

I mere end tyve år har vi udviklet og fremstillet hydrauliske nedbrydningssakse til genvinding af mellemtungt og tungt jern- og ikke-jernskrot. Cayman-serien klipper effektivt stål- og aluminiumsstænger, profiler og voluminøst skrot og fremmer genvindingen af genanvendelige materialer og restprodukter. Cayman-saksene fremstilles i Italien med innovativ skæregeometri og fås i 8 modeller fra 650 til 9.500 kg til gravemaskiner fra 4 til 110 ton. Sortimentet suppleres af Railbreaker til klipning af jernbane- og sporvognsskinner.

Cayman – Railbreaker

Cayman

Egenskab06R10R20R30R40R50R70R90R
Vægt – kg6501100210030004450580078009500
C – Længde – mm16631920261029603390382541104485
A – Kæbeåbning – mm370430585625735780890970
B – Dybde – mm334410585595750820960997
Gravemaskinevægt, bommontering – t4-67-1014-1820-2824-3534-5040-6060-80
Gravemaskinevægt, stikmontering – t6-910-1218-2728-3939-5051-6570-9091-110
Arbejdstryk ved klipning – bar250-300350-380350-380350-380350-380350-380350-380350-380
Olieflow ved klipning – l/min130-150150-180150-180200-250250-300350-400450-500650-700
Arbejdstryk ved rotation – bar100-110100-110100-110100-110100-110100-110120-140140-160
Olieflow ved rotation – l/min1515282828455060

Railbreaker

EgenskabRB20RRB40R
Vægt uden adapterplade – kg20004400
A – Længde uden adapterplade – mm23002850
B – Kæbeåbning – mm190215
C – Dybde – mm210210
Klippekraft ved hovedleddet – t460950
Klippekraft ved spidsen – t288480
Gravemaskinevægt, bommontering – t10-1525-35
Gravemaskinevægt, stikmontering – t18-2739-50
Arbejdstryk ved klipning – bar300-320300-320
Olieflow ved klipning – l/min200-250350-400
Arbejdstryk ved rotation – bar100-110100-110
Olieflow ved rotation – l/min2525

Hvilken løsning passer til dit materiale?

Fortæl os om dine behov – vi hjælper dig med at finde den rette maskine eller et komplet genvindingsanlæg.

Få mere information

Service: altid ved din side i hele dit Zato-anlægs levetid

Hver serviceopgave har et klart mål: at maksimere maskinernes tilgængelighed, ydeevne og energieffektivitet. Fra den første planlægning til den daglige drift tilbyder vores team omfattende, hurtig og skræddersyet support.

Zato Service understøtter alle faser af dine neddelings- og sorteringsanlægs levetid: fra idriftsættelse og fejlafhjælpning til forebyggende vedligeholdelse og levering af originale reservedele. Servicen reducerer driftsstop, beskytter investeringen og sikrer kontinuitet i driften, selv på de fjerneste markeder.

Hvordan kan vi hjælpe?

Idriftsættelse

Zato Service
IDRIFTSÆTTELSE

Planlægning, installation og idriftsættelse af maskinen, teknisk operatøruddannelse og et fast kontaktteam i hver fase. Zatos team analyserer på forhånd opstilling, bevægelsesrum, dataforbindelser og logistik på stedet, så anlægget er klar til opstart ved levering, og produktionen kan komme hurtigere i gang.

  • Planlægning sammen med kunden
  • Idriftsættelse og installation
  • Uddannelse
Under drift / Levetid

Zato Service
UNDER DRIFT / LEVETID

Support gennem hele anlæggets levetid: hurtig fejlafhjælpning, forebyggende vedligeholdelse baseret på faktiske maskindata, driftsovervågning og aktiv sikkerhedsstyring. Den første tekniske kontakt sker typisk inden for få minutter, og i 90 % af tilfældene kan problemet løses på afstand.

  • Afhjælpende vedligeholdelse
  • Forebyggende vedligeholdelse
  • Driftsovervågning
  • Anlægssikkerhed
Produkt

Zato Service
PRODUKT

Certificerede originale reservedele, renovering af slidte komponenter efter producentens specifikationer og digital overvågning i realtid. Et lagernetværk fordelt over flere regioner i verden sikrer tilgængelighed af vigtige reservedele og hurtig levering, også af de mest kritiske komponenter.

  • Originale reservedele
  • Global tilgængelighed
  • Renovering
  • Software og indfødningsskubber
Team

Zato Service
TEAM

Internt uddannede specialteknikere med praktisk erfaring med hver Zato-model og konfiguration. De arbejder dagligt med anlæg svarende til kundernes, udfører arbejde både på afstand og på stedet og tilbyder flersproget support (italiensk, engelsk, spansk og fransk) med international dækning.

  • Teamets kompetencer
  • Arbejdsmetode
  • Zatos serviceteam

Zato-produktvideoer

Fra behandling af specifikke skrottyper til komplette genvindingsanlæg til jern- og ikke-jernmetaller: oplev Zatos verden gennem vores videoer!

YouTube-kanal

Zato | Revolutionen med Zato Blue Devil-forshredderen i Finland

Belgisk markedsleder inden for aluminiumgenvinding fornyer sin maskinpark med Zato-shreddere

Blue Devil: alsidighed i industriel neddeling

Den perfekte kombination: Blue Devil toakslet shredder, Blue Shark hammermølle og Blue Sorter sorteringslinje

Den ideelle skrotplads: Access Metal Recycling vælger industrielle shreddere fra Zato

Mere end aluminium! Blue Marlin er en shredder til flere materialetyper, som dækker alle behov ved behandling af let skrot

Ofte stillede spørgsmål

Blue Devil

Hvordan øger man produktiviteten i en hammermølle?

Produktiviteten i en hammermølle øges betydeligt, når det tilførte materiale er ensartet og forbehandlet. En toakslet shredder reducerer skrottets størrelse, gør det muligt at fjerne materiale, som ikke kan neddeles, og sikrer en jævn materialestrøm. Det reducerer opholdstiden i neddelingskammeret, mindsker risikoen for driftsstop og forlænger de indvendige komponenters levetid.

Hvor mange dage tager installationen af en industriel shredder?

Installationen tager normalt tre arbejdsdage: placering, mekanisk og elektrisk tilslutning samt funktionskontrol.

Den fjerde dag er afsat til driftstest med kundens eget materiale under vores teknikeres opsyn.

Blue Shark

Hvilken hammermølle er markedets mest kompakte?

I modsætning til traditionelle møller, der kræver lange transportbånd til indfødning ved hjælp af tyngdekraften, har vores hammermølle et kompakt design. Indfødningstragten og den hydrauliske indføder gør skrå transportbånd overflødige. Det reducerer pladsbehovet og vedligeholdelsesomkostningerne. Løsningen kan installeres på begrænset plads og stadig levere høj ydeevne.

Hvilken mølletype anbefales til aluminiumbehandling sammen med LIBS-teknologi?

For optimal sortering med LIBS-teknologi er det afgørende, at urenhederne frigøres ordentligt fra aluminiumet. En enakslet shredder (Blue Marlin) er særligt velegnet takket være præcis styring af partikelstørrelsen og begrænset dannelse af finmateriale, så materialet er godt forberedt til videre behandling. Ved mængder over 10–15 t/h er en hammermølle et bedre valg på grund af den højere gennemstrømningskapacitet. I begge tilfælde anbefales forbehandling med en toakslet shredder (Blue Devil) for at åbne pakker, fjerne materiale, der ikke kan neddeles, og optimere den efterfølgende proces.

Blue Sorter

Hvordan optimerer man genvindingen af Zorba?

Effektiv genvinding af Zorba begynder med valget af den rette neddelingsteknologi. En hammermølle frigør ikke-jernmetaller optimalt sammenlignet med alternativer som toakslede eller enakslede shreddere, der kan være tilstrækkelige til enklere materialer. Efter magnetisk separering af jernmetaller optimeres genvindingen af Zorba – en blanding af aluminium, kobber, zink, messing og andre metaller – ved at kombinere de bedste sorteringsteknologier, såsom hvirvelstrømsseparatorer, Z-Box og optiske sensorer. Erfaring med projektering af komplette linjer og intelligent integration af disse løsninger sikrer maksimal renhed og højeste værdi af det genvundne materiale.

Kan jeg begynde med et enklere genvindingsanlæg og udvide det senere uden at udskifte alt?

Ja, vores løsninger er modulære og derfor særligt velegnede til metalgenvindingsanlæg. Du kan begynde med et enklere system, for eksempel en toakslet shredder, og senere tilføje renselinjer eller hammermøller, når mængder og behov vokser. I modsætning til enkeltstående systemer, som ofte er svære at integrere efterfølgende, gør vores teknologi det muligt at vokse trinvis uden at udskifte eksisterende maskiner. Det sikrer skalerbarhed, optimerede investeringer og langsigtet kontinuitet i driften.

Udfyld formularen, så svarer vi hurtigst muligt!

    Din forespørgsel sendes til sales@zato.it
    Accept af privatlivspolitikken*