Anlegg og maskiner for metallgjenvinning siden 1999

Anlegg for metallgjenvinning siden 1999

I over 25 år har Zato utviklet og produsert gjenvinningsanlegg for jernholdige og ikke-jernholdige metaller. Vårt brede utvalg av utstyr og maskiner omfatter skreddersydde løsninger for hver enkelt kunde.

Takket være ingeniørenes omfattende erfaring og den avanserte teknologien i maskinene våre sikrer vi skreddersøm og full støtte.

Nyheter

23. september 2026

Kombinasjonen av den toakslede Blue Devil -kvernen og Blue Sorter ECS -sorteringslinjen gir svært presis sortering av ikke-jernholdige metaller og salgsklar Zorba, uten behov for hammermølle, grunnarbeider eller særskilte tillatelser.

Siden 1999 produsent av anlegg for metallgjenvinning

Zatos løsninger er 100 % Made in Italy

Hele produksjonsprosessen for Zatos anlegg foregår ved hovedkontoret vårt i Nord-Italia: fra mekanisk og elektrisk konstruksjon og valg av råvarer til montering og testing. Teamets grundighet og presisjon i hver produksjonsfase sikrer at alle anlegg oppfyller de høyeste kravene til kvalitet, effektivitet og bærekraft.

Løpende produksjon gjør at anlegg og maskiner kan leveres raskt, med kortere ventetid for kundene. Zatos arbeidsmåte sikrer kvalitetsprodukter og pålitelig service for kunder over hele verden.

Vi drives av sirkulærøkonomien og bevisstheten om at metaller er varige materialer som aldri brukes opp, men stadig omformes.

Vi tror det er mulig å fornye naturressurser og oppnå klimanøytralitet, stimulere økonomisk vekst, fremme sosial inkludering og sikre rettferdig og bredt fordelt velferd i lokalsamfunnene der vi driver virksomhet.


60

Land

2

Avdelinger

Salgs- og servicenettverk i 60 land
Avdelinger:
Europa, Prevalle (BS) – Italia
USA · Hebron, KY

La oss utvikle gjenvinningsløsningen din sammen

Fortell oss hvilket materiale du behandler og hvilke mål du har. Vi hjelper deg med å velge riktig løsning.

Snakk med en spesialist

Blue Shark

Hammermøller for metall

Vårt utvalg av hammermøller for metall er utviklet for å kverne jernholdig og ikke-jernholdig skrap, med pålitelige resultater når det gjelder volumreduksjon, renhet og kvalitet på sluttproduktet. De tre Blue Shark-modellene FP 12.10, 16.13 og 19.22 har effekter fra 315 til 2 200 kW og kapasiteter fra 4 til over 60 t/t. Hammermøllene våre kan kombineres med Blue Devil-forkverner og Blue Sorter-sorteringslinjer, slik at én operatør kan styre hele gjenvinningsprosessen.

Blue Shark
EgenskapBlue Shark 12.10Blue Shark 16.13Blue Shark 19.22
Totalvekt37,5 t131 t210 t
Motoreffekt315 kW – 450 kW900 kW / 1220 HP1500 kW – 2200 kW
Driftelektriskelektrisk/dieselelektrisk
Høyde4.7 m5.8 m7.5 m
Bredde7.4 m11.3 m17 m
Dybde3.2 m15 m13.6 m
Rotordiameter med utslåtte hammere1.2 m1.6 m1.9 m
Rotorbredde1 m1.3 m2.2 m
Kraftoverføringremdrift, kobling med fast fyllingkardangdrift, væskekobling med variabel fyllingkardangdrift, væskekobling med variabel fylling
Blue Devil – Blue Storm

Blue Devil – Blue Storm

Industriell toakslet kvern

Vår toakslede kvern er utviklet for å kverne jernholdig og ikke-jernholdig skrap med to formål: redusere volumet og gjøre det mulig å sortere de ulike metallfraksjonene etterpå med Blue Sorter-linjer. De industrielle toakslede kvernene fås som Blue Devil og Blue Storm og kjennetegnes av robust stålkonstruksjon, lave støv- og støyutslipp og muligheten til å brukes som forkvern for å beskytte hammermøller. Idriftsetting innen én uke, uten grunnarbeider.

EgenskapBlue DevilBlue Storm
Totalvekt65 t (inkludert container)39 t
Innmatingsvolum7m34,5m3
Vekt per aksel med kniver7,6 t4,5 t
Ulikt turtall på akslenerask 6 o/min – langsom 3 o/min3.5 rpm – 4.5 rpm
Antall kniver6078
Knivdimensjoner (bredde)180 mm150 mm
Containervekt9 t–
Effekt (på akslene)1×400 kW elektrisk – globalt / 1×480 kW – USA / 483 kW diesel1 X 315 kW
Driftelektrisk / dieselelektrisk

Blue Marlin

Industriell enakslet kvern

Vår enakslede Blue Marlin-kvern reduserer størrelsen på voluminøst materiale og klargjør det for videre separering og sortering. Siktene sikrer jevn partikkelstørrelse, høy tetthet og svært god frigjøring av forurensninger. Den industrielle enakslede Blue Marlin-kvernen kjennetegnes av komponenter av høy kvalitet, Load Sensing-programvare som optimaliserer behandlingen av ulike materialer, og lett tilgjengelige slitedeler. Med en effekt på 355 kW og en innmatingstrakt på 11,5 m³ er den egnet for aluminiumsprofiler, UBC og elektriske kabler.

Blue Marlin
EgenskapBlue Marlin
Vekt45 t
Installert rotoreffekt355 kW
Innmatingsvolum11,5 m³
Type innmatingsskyversvingende
Driftelektrisk
Rotorvekt11 t
Rotorlengde2900 mm
Rotordiameter840 mm
Rotorturtall20 rpm
Knivdimensjoner120x120x60 mm
Blue Sorter

Blue Sorter

Anlegg for metallsortering

Våre Blue Sorter-linjer sorterer effektivt alle metallene som frigjøres etter behandling i enakslede og toakslede kverner og hammermøller. Etter kverneanleggene skiller de ut jern, aluminium, kobber, messing og andre legeringer og omdanner blandede avfallsstrømmer til råvarer klare for metallmarkedet. Sorteringspresisjonen avgjør kvaliteten på sluttproduktet: jo mer presis separeringen er, desto høyere verdi får det gjenvunne materialet. Sortimentet omfatter to linjer, for jernholdige og ikke-jernholdige metaller. Den modulære konstruksjonen gjør at du kan starte med en grunnløsning med kun magnetisk separering og bygge ut trinnvis i takt med virksomhetens behov.

Cayman – Railbreaker

Rivsakser

I over tjue år har vi utviklet og produsert hydrauliske rivsakser for gjenvinning av middels tungt og tungt jernholdig og ikke-jernholdig skrap. Cayman-serien kutter effektivt stål- og aluminiumstenger, profiler og voluminøst skrap og fremmer gjenvinning av resirkulerbare materialer og reststoffer. Cayman-saksene produseres i Italia med nyskapende skjæregeometri og finnes i 8 modeller fra 650 til 9 500 kg, for gravemaskiner fra 4 til 110 tonn. Sortimentet suppleres av Railbreaker for kapping av jernbane- og trikkeskinner.

Cayman – Railbreaker

Cayman

Egenskap06R10R20R30R40R50R70R90R
Vekt – kg6501100210030004450580078009500
C – Lengde – mm16631920261029603390382541104485
A – Kjeftåpning – mm370430585625735780890970
B – Dybde – mm334410585595750820960997
Gravemaskinvekt, bommontering – t4-67-1014-1820-2824-3534-5040-6060-80
Gravemaskinvekt, stikkemontering – t6-910-1218-2728-3939-5051-6570-9091-110
Arbeidstrykk kutting – bar250-300350-380350-380350-380350-380350-380350-380350-380
Oljemengde kutting – l/min130-150150-180150-180200-250250-300350-400450-500650-700
Arbeidstrykk rotasjon – bar100-110100-110100-110100-110100-110100-110120-140140-160
Oljemengde rotasjon – l/min1515282828455060

Railbreaker

EgenskapRB20RRB40R
Vekt uten adapterplate – kg20004400
A – Lengde uten adapterplate – mm23002850
B – Kjeftåpning – mm190215
C – Dybde – mm210210
Kuttekraft ved hovedledd – t460950
Kuttekraft ved spissen – t288480
Gravemaskinvekt, bommontering – t10-1525-35
Gravemaskinvekt, stikkemontering – t18-2739-50
Arbeidstrykk kutting – bar300-320300-320
Oljemengde kutting – l/min200-250350-400
Arbeidstrykk rotasjon – bar100-110100-110
Oljemengde rotasjon – l/min2525

Hvilken løsning passer til materialet ditt?

Fortell oss hva du trenger – vi hjelper deg med å finne riktig maskin eller et komplett gjenvinningsanlegg.

Be om mer informasjon

Service: alltid ved din side, gjennom hele levetiden til Zato-anlegget ditt

Hver serviceaktivitet har et tydelig mål: å maksimere maskinenes tilgjengelighet, ytelse og energieffektivitet. Fra den første planleggingen til den daglige driften tilbyr teamet vårt omfattende, rask og tilpasset støtte.

Zato Service støtter alle faser av levetiden til kverne- og sorteringsanleggene dine: fra idriftsetting og feilsøking til forebyggende vedlikehold og levering av originale reservedeler. Servicen reduserer driftsstans, beskytter investeringen og sikrer kontinuitet i driften, også på de mest avsidesliggende markedene.

Hvordan kan vi hjelpe deg?

Commissioning

Zato Service
IDRIFTSETTING

Planlegging, installasjon og idriftsetting av maskinen, teknisk opplæring av operatører og et fast kontaktteam i hver fase. Zatos team analyserer på forhånd oppstilling, bevegelsesrom, datatilkoblinger og logistikk på stedet, slik at anlegget er klart for oppstart ved levering og produksjonen kan starte raskere.

  • Planlegging sammen med kunden
  • Idriftsetting og installasjon
  • Opplæring
During operation / In life

Zato Service
UNDER DRIFT / LEVETID

Støtte gjennom hele anleggets levetid: rask hjelp ved feil, forebyggende vedlikehold basert på faktiske maskindata, driftsovervåking og aktivt sikkerhetsarbeid. Den første tekniske kontakten skjer vanligvis i løpet av få minutter, og i 90 % av tilfellene kan problemet løses eksternt.

  • Korrigerende vedlikehold
  • Forebyggende vedlikehold
  • Driftsovervåking
  • Anleggssikkerhet
Produkt

Zato Service
PRODUKT

Sertifiserte originale reservedeler, overhaling av slitte komponenter etter produsentens spesifikasjoner og digital overvåking i sanntid. Et lagernettverk fordelt på flere regioner i verden sikrer tilgjengelighet av viktige reservedeler og rask levering, også av de mest kritiske komponentene.

  • Originale reservedeler
  • Global tilgjengelighet
  • Overhaling
  • Programvare og innmatingsskyver
Team

Zato Service
TEAM

Internt opplærte spesialiserte teknikere med praktisk erfaring fra alle Zato-modeller og konfigurasjoner. De arbeider daglig med anlegg som tilsvarer kundenes, utfører arbeid både eksternt og på stedet og tilbyr flerspråklig støtte (italiensk, engelsk, spansk og fransk) med internasjonal dekning.

  • Teamets kompetanse
  • Arbeidsmetode
  • Zatos serviceteam

Zato-produktvideoer

Fra behandling av bestemte typer skrap til komplette gjenvinningsanlegg for jernholdige og ikke-jernholdige metaller: oppdag Zatos verden gjennom videoene våre!

YouTube-kanal

Zato | Revolusjonen med Zato Blue Devil-forkverner i Finland

Belgisk markedsleder innen aluminiumsgjenvinning fornyer maskinparken med Zato-kverner

Blue Devil: allsidighet innen industriell kverning

Den perfekte kombinasjonen: Blue Devil toakslet kvern, Blue Shark hammermølle og Blue Sorter sorteringslinje

Det ideelle skrapanlegget: Access Metal Recycling velger industrielle kverner fra Zato

Mer enn bare aluminium! Blue Marlin er en kvern for flere materialtyper som dekker alle behov innen behandling av lett skrap

Ofte stilte spørsmål

Blue Devil

Hvordan øker man produktiviteten til en hammermølle?

Produktiviteten til en hammermølle øker betydelig når innmatet materiale er homogent og forbehandlet. En toakslet kvern reduserer skrapets størrelse, gjør det mulig å fjerne materialer som ikke kan kvernes og sikrer en jevn materialstrøm. Dette reduserer oppholdstiden i kvernekammeret, minsker risikoen for driftsstans og forlenger levetiden til de innvendige komponentene.

Hvor mange dager tar installasjonen av en industriell kvern?

Installasjonen tar vanligvis tre arbeidsdager: plassering, mekanisk og elektrisk tilkobling og funksjonskontroll.

Den fjerde dagen er satt av til driftstester med kundens eget materiale under oppsyn av teknikerne våre.

Blue Shark

Hva er markedets mest kompakte hammermølle?

I motsetning til tradisjonelle møller som krever lange transportbånd for innmating ved hjelp av tyngdekraften, kjennetegnes vår hammermølle av en kompakt konstruksjon. Innmatingstrakten og den hydrauliske skyveren gjør skrå transportbånd overflødige. Dette reduserer plassbehovet og vedlikeholdskostnadene. Løsningen kan installeres på begrenset plass uten å gå på bekostning av ytelsen.

Hvilken type kvern anbefales for aluminiumsbehandling sammen med LIBS-teknologi?

For optimal sortering med LIBS-teknologi er det avgjørende at forurensninger frigjøres godt fra aluminiumet. En enakslet kvern (Blue Marlin) er særlig godt egnet takket være nøyaktig kontroll av partikkelstørrelsen og liten produksjon av finstoff, slik at materialet forblir godt egnet for videre behandling. Ved mengder over 10–15 t/t er en hammermølle et bedre valg på grunn av høyere gjennomstrømningskapasitet. I begge tilfeller anbefales forbehandling med en toakslet kvern (Blue Devil) for å åpne pakker, fjerne materialer som ikke kan kvernes og optimalisere den videre prosessen.

Blue Sorter

Hvordan optimaliserer man gjenvinningen av Zorba?

Effektiv gjenvinning av Zorba starter med riktig kverneteknologi. En hammermølle frigjør ikke-jernholdige metaller optimalt sammenlignet med alternativer som toakslede eller enakslede kverner, som kan være tilstrekkelige for enklere materialer. Etter at jernholdige metaller er skilt ut med magneter, optimaliseres gjenvinningen av Zorba – en blanding av aluminium, kobber, sink, messing og andre metaller – ved å kombinere de beste sorteringsteknologiene, som virvelstrømsseparatorer, Z-Box og optiske sensorer. Erfaring med utforming av komplette linjer og god integrasjon av disse løsningene sikrer maksimal renhet og verdi på det gjenvunne materialet.

Kan jeg starte med et enklere gjenvinningsanlegg og bygge det ut senere uten å bytte ut alt?

Ja, løsningene våre er modulære og derfor spesielt godt egnet for metallgjenvinningsanlegg. Du kan starte med et enklere system, for eksempel en toakslet kvern, og senere legge til renselinjer eller hammermøller når volumene og behovene øker. I motsetning til frittstående systemer som ofte er vanskelige å integrere senere, gjør teknologien vår det mulig å vokse trinnvis uten å erstatte eksisterende maskiner. Denne tilnærmingen sikrer skalerbarhet, gode investeringer og kontinuitet i driften på lang sikt.

Fyll ut skjemaet, så svarer vi så snart som mulig!

    Henvendelsen sendes til sales@zato.it
    Godkjenning av personvernerklæringen*