Anläggningar och maskiner för metallåtervinning sedan 1999

Anläggningar för metallåtervinning sedan 1999

I över 25 år har Zato utvecklat och tillverkat återvinningsanläggningar för järn- och icke-järnmetaller. Vårt breda utbud av utrustning och maskiner omfattar skräddarsydda lösningar för varje kund.

Tack vare våra ingenjörers gedigna erfarenhet och den avancerade tekniken i våra maskiner erbjuder vi kundanpassning och heltäckande support.

Nyheter

23 september 2026

Kombinationen av den tvåaxlade Blue Devil -fragmenteraren och Blue Sorter ECS -sorteringslinjen möjliggör mycket exakt separering av icke-järnmetaller och ger säljfärdig Zorba utan att installera en hammarkvarn och därmed utan markarbeten eller särskilda tillstånd.

Sedan 1999 tillverkare av anläggningar för metallåtervinning

Zatos lösningar är 100 % Made in Italy

Hela tillverkningsprocessen för Zatos anläggningar sker vid vår anläggning i norra Italien: från mekanisk och elektrisk konstruktion och val av råmaterial till montering och provning. Vårt teams omsorg och precision i varje tillverkningssteg säkerställer att varje anläggning uppfyller de högsta kraven på kvalitet, effektivitet och hållbarhet.

Tack vare vår löpande produktion kan anläggningar och maskiner levereras snabbt, vilket minskar kundernas väntetider. Zatos arbetssätt säkerställer högkvalitativa produkter och tillförlitlig service för kunder över hela världen.

Vi drivs av den cirkulära ekonomin och insikten att metaller är beständiga material som aldrig förbrukas, utan ständigt omvandlas.

Vi tror att det är möjligt att förnya naturresurser och uppnå klimatneutralitet, stimulera ekonomisk tillväxt, främja social inkludering och säkerställa rättvis och brett fördelad välfärd i de samhällen där vi är verksamma.


60

Länder

2

Verksamhetsställen

Försäljnings- och servicenätverk i 60 länder
Verksamhetsställen:
Europa, Prevalle (BS) – Italien
USA · Hebron, KY

Låt oss utforma din återvinningslösning tillsammans

Berätta vilket material du bearbetar och vilka mål du har. Vi hjälper dig att välja rätt lösning.

Prata med en specialist

Blue Shark

Hammarkvarnar för metall

Vårt sortiment av hammarkvarnar för metall är utvecklat för fragmentering av järn- och icke-järnskrot och ger tillförlitliga resultat när det gäller volymminskning, renhet och slutproduktens kvalitet. De tre Blue Shark-modellerna FP 12.10, 16.13 och 19.22 har effekter från 315 till 2 200 kW och kapaciteter från 4 till över 60 t/h. Våra hammarkvarnar för skrot kan kombineras med Blue Devil-förfragmenterare och Blue Sorter-sorteringslinjer, så att en enda operatör kan styra hela återvinningsprocessen.

Blue Shark
EgenskapBlue Shark 12.10Blue Shark 16.13Blue Shark 19.22
Totalvikt37,5 t131 t210 t
Motoreffekt315 kW – 450 kW900 kW / 1220 HP1500 kW – 2200 kW
Drivningelektriskelektrisk/dieselelektrisk
Höjd4.7 m5.8 m7.5 m
Bredd7.4 m11.3 m17 m
Djup3.2 m15 m13.6 m
Rotordiameter med utfällda hammare1.2 m1.6 m1.9 m
Rotorbredd1 m1.3 m2.2 m
Kraftöverföringremdrift, koppling med fast fyllningkardandrift, vätskekoppling med variabel fyllningkardandrift, vätskekoppling med variabel fyllning
Blue Devil – Blue Storm

Blue Devil – Blue Storm

Industriell tvåaxlad fragmenterare

Vår tvåaxlade fragmenterare är utvecklad för fragmentering av järn- och icke-järnskrot med två syften: minskad volym och möjlighet att därefter separera de olika metallfraktionerna med Blue Sorter-linjer. De industriella tvåaxlade fragmenterarna finns som Blue Devil och Blue Storm och kännetecknas av en robust stålkonstruktion, låga damm- och bullerutsläpp och möjligheten att användas som förfragmenterare för att skydda hammarkvarnar. Driftsättning inom en vecka, utan markarbeten.

EgenskapBlue DevilBlue Storm
Totalvikt65 t (inklusive container)39 t
Inmatningstrattens volym7m34,5m3
Axelvikt med knivar7,6 t4,5 t
Olika axelvarvtalsnabb 6 varv/min – långsam 3 varv/min3.5 rpm – 4.5 rpm
Antal knivar6078
Knivmått (bredd)180 mm150 mm
Containervikt9 t–
Effekt (på axlarna)1×400 kW elektrisk – globalt / 1×480 kW – USA / 483 kW diesel1 X 315 kW
Drivningelektrisk / dieselelektrisk

Blue Marlin

Industriell enaxlad fragmenterare

Vår enaxlade Blue Marlin-fragmenterare minskar storleken på skrymmande material och förbereder det för fortsatt separering och sortering. Sikterna säkerställer en jämn partikelstorlek, hög densitet och mycket god frigöring av föroreningar. Den industriella enaxlade Blue Marlin-fragmenteraren kännetecknas av högkvalitativa komponenter, Load Sensing-programvara som optimerar bearbetningen av olika material och lättåtkomliga slitdelar. Med en effekt på 355 kW och en inmatningstratt på 11,5 m³ är den lämplig för aluminiumprofiler, UBC och elkablar.

Blue Marlin
EgenskapBlue Marlin
Vikt45 t
Installerad rotoreffekt355 kW
Inmatningstrattens volym11,5 m³
Typ av inmatningsmataresvängande
Drivningelektrisk
Rotorvikt11 t
Rotorlängd2900 mm
Rotordiameter840 mm
Rotorvarvtal20 rpm
Knivmått120x120x60 mm
Blue Sorter

Blue Sorter

Anläggningar för metallseparering

Våra Blue Sorter-linjer sorterar effektivt alla metaller som frigörs efter bearbetning i enaxlade och tvåaxlade fragmenterare och hammarkvarnar. Efter fragmenteringsanläggningarna separerar de järn, aluminium, koppar, mässing och andra legeringar och omvandlar blandade avfallsströmmar till råvaror som är klara för metallmarknaden. Sorteringsprecisionen avgör slutproduktens kvalitet: ju mer exakt separeringen är, desto högre blir värdet på det återvunna materialet. Sortimentet omfattar två linjer, för järn- och icke-järnmetaller. Tack vare den modulära konstruktionen kan du börja med en grundlösning med enbart magnetisk separering och bygga ut den stegvis i takt med företagets behov.

Cayman – Railbreaker

Demoleringssaxar

I över tjugo år har vi utvecklat och tillverkat hydrauliska demoleringssaxar för återvinning av medeltungt och tungt järn- och icke-järnskrot. Cayman-serien kapar effektivt stål- och aluminiumstänger, profiler och skrymmande skrot och främjar återvinningen av återvinningsbara material och restprodukter. Cayman-saxarna tillverkas i Italien med innovativ skärgeometri och finns i 8 modeller från 650 till 9 500 kg för grävmaskiner från 4 till 110 ton. Sortimentet kompletteras av Railbreaker för kapning av järnvägs- och spårvagnsräls.

Cayman – Railbreaker

Cayman

Egenskap06R10R20R30R40R50R70R90R
Vikt – kg6501100210030004450580078009500
C – Längd – mm16631920261029603390382541104485
A – Käftöppning – mm370430585625735780890970
B – Djup – mm334410585595750820960997
Grävmaskinsvikt, bommontering – t4-67-1014-1820-2824-3534-5040-6060-80
Grävmaskinsvikt, stickmontering – t6-910-1218-2728-3939-5051-6570-9091-110
Arbetstryck kapning – bar250-300350-380350-380350-380350-380350-380350-380350-380
Oljeflöde kapning – l/min130-150150-180150-180200-250250-300350-400450-500650-700
Arbetstryck rotation – bar100-110100-110100-110100-110100-110100-110120-140140-160
Oljeflöde rotation – l/min1515282828455060

Railbreaker

EgenskapRB20RRB40R
Vikt utan adapterplatta – kg20004400
A – Längd utan adapterplatta – mm23002850
B – Käftöppning – mm190215
C – Djup – mm210210
Klippkraft vid huvudleden – t460950
Klippkraft vid spetsen – t288480
Grävmaskinsvikt, bommontering – t10-1525-35
Grävmaskinsvikt, stickmontering – t18-2739-50
Arbetstryck kapning – bar300-320300-320
Oljeflöde kapning – l/min200-250350-400
Arbetstryck rotation – bar100-110100-110
Oljeflöde rotation – l/min2525

Vilken lösning passar ditt material?

Berätta vad du behöver – vi hjälper dig att hitta rätt maskin eller en komplett återvinningsanläggning.

Begär mer information

Service: alltid vid din sida, under hela livslängden för din Zato-anläggning

Varje serviceinsats har ett tydligt mål: att maximera maskinernas tillgänglighet, prestanda och energieffektivitet. Från den första planeringen till den dagliga driften erbjuder vårt team omfattande, snabb och kundanpassad support.

Zato Service stöder varje fas av livslängden för dina fragmenterings- och sorteringsanläggningar: från driftsättning och felsökning till förebyggande underhåll och leverans av originalreservdelar. Servicen minskar driftstopp, skyddar investeringen och säkerställer kontinuitet i driften, även på de mest avlägsna marknaderna.

Hur kan vi hjälpa dig?

Commissioning

Zato Service
DRIFTSÄTTNING

Planering, installation och driftsättning av maskinen, teknisk operatörsutbildning och ett fast kontaktteam i varje fas. Zatos team analyserar i förväg uppställning, rörelseutrymme, dataanslutningar och logistik på plats, så att anläggningen är redo för uppstart vid leverans och produktionen kan komma igång snabbare.

  • Planering tillsammans med kunden
  • Driftsättning och installation
  • Utbildning
During operation / In life

Zato Service
UNDER DRIFT / LIVSLÄNGD

Support under hela anläggningens livslängd: snabb hjälp vid fel, förebyggande underhåll baserat på faktiska maskindata, driftövervakning och aktivt säkerhetsarbete. Den första tekniska kontakten sker vanligtvis inom några minuter och i 90 % av fallen kan problemet lösas på distans.

  • Avhjälpande underhåll
  • Förebyggande underhåll
  • Driftövervakning
  • Anläggningssäkerhet
Produkt

Zato Service
PRODUKT

Certifierade originalreservdelar, renovering av slitna komponenter enligt tillverkarens specifikationer och digital övervakning i realtid. Ett lagernätverk fördelat över flera regioner i världen säkerställer tillgång till viktiga reservdelar och snabb leverans, även av de mest kritiska komponenterna.

  • Originalreservdelar
  • Global tillgänglighet
  • Renovering
  • Programvara och inmatningsmatare
Team

Zato Service
TEAM

Internt utbildade specialisttekniker med praktisk erfarenhet av varje Zato-modell och konfiguration. De arbetar dagligen med anläggningar som motsvarar kundernas, utför arbete både på distans och på plats och erbjuder flerspråkig support (italienska, engelska, spanska och franska) med internationell täckning.

  • Teamets kompetens
  • Arbetssätt
  • Zatos serviceteam

Zato-produktvideor

Från bearbetning av specifika skrottyper till kompletta återvinningsanläggningar för järn- och icke-järnmetaller: upptäck Zatos värld genom våra videor!

YouTube-kanal

Zato | Revolutionen med Zato Blue Devil-förfragmenterare i Finland

Belgisk marknadsledare inom aluminiumåtervinning förnyar sin maskinpark med Zato-fragmenterare

Blue Devil: mångsidighet inom industriell fragmentering

Den perfekta kombinationen: Blue Devil tvåaxlad fragmenterare, Blue Shark hammarkvarn och Blue Sorter sorteringslinje

Den idealiska skrotanläggningen: Access Metal Recycling väljer industriella fragmenterare från Zato

Mer än bara aluminium! Blue Marlin är en fragmenterare för flera materialtyper som täcker alla behov vid bearbetning av lätt skrot

Vanliga frågor

Blue Devil

Hur ökar man produktiviteten hos en hammarkvarn?

Produktiviteten hos en hammarkvarn ökar avsevärt när det inmatade materialet är homogent och förbehandlat. En tvåaxlad fragmenterare minskar skrotets storlek, gör det möjligt att ta bort material som inte kan fragmenteras och säkerställer ett jämnt materialflöde. Det minskar uppehållstiden i malningskammaren, sänker risken för driftstopp och förlänger de invändiga komponenternas livslängd.

Hur många dagar tar installationen av en industriell fragmenterare?

Installationen tar vanligtvis tre arbetsdagar: placering, mekanisk och elektrisk anslutning samt funktionskontroll.

Den fjärde dagen är avsatt för driftprov med kundens eget material under överinseende av våra tekniker.

Blue Shark

Vilken är marknadens mest kompakta hammarkvarn?

Till skillnad från traditionella kvarnar som kräver långa transportband för inmatning med hjälp av tyngdkraften kännetecknas vår hammarkvarn av en kompakt konstruktion. Inmatningstratten och den hydrauliska mataren gör lutande transportband överflödiga. Det minskar utrymmesbehovet och underhållskostnaderna. Lösningen kan installeras i begränsade utrymmen med bibehållen hög prestanda.

Vilken typ av kvarn rekommenderas för aluminiumbearbetning tillsammans med LIBS-teknik?

För optimal sortering med LIBS-teknik är det avgörande att föroreningarna frigörs ordentligt från aluminiumet. En enaxlad fragmenterare (Blue Marlin) är särskilt lämplig tack vare exakt kontroll av partikelstorleken och liten bildning av finmaterial, vilket gör materialet väl lämpat för fortsatt bearbetning. Vid mängder över 10–15 t/h är en hammarkvarn ett bättre val tack vare högre genomströmningskapacitet. I båda fallen rekommenderas förbehandling med en tvåaxlad fragmenterare (Blue Devil) för att öppna paket, ta bort material som inte kan fragmenteras och optimera den fortsatta processen.

Blue Sorter

Hur optimerar man återvinningen av Zorba?

Effektiv återvinning av Zorba börjar med rätt fragmenteringsteknik. En hammarkvarn frigör icke-järnmetaller optimalt jämfört med alternativ som tvåaxlade eller enaxlade fragmenterare, som kan vara tillräckliga för enklare material. Efter att järnmetaller har separerats med magneter optimeras återvinningen av Zorba – en blandning av aluminium, koppar, zink, mässing och andra metaller – genom att kombinera de bästa sorteringsteknikerna, som virvelströmsseparatorer, Z-Box och optiska sensorer. Erfarenhet av att utforma kompletta linjer och smart integrering av dessa lösningar säkerställer maximal renhet och högsta värde på det återvunna materialet.

Kan jag börja med en enklare återvinningsanläggning och bygga ut den senare utan att byta ut allt?

Ja, våra lösningar är modulära och därför särskilt lämpade för metallåtervinningsanläggningar. Du kan börja med ett enklare system, till exempel en tvåaxlad fragmenterare, och senare lägga till reningslinjer eller hammarkvarnar när volymer och behov ökar. Till skillnad från fristående system som ofta är svåra att integrera i efterhand gör vår teknik det möjligt att växa stegvis utan att ersätta befintliga maskiner. Det säkerställer skalbarhet, väl avvägda investeringar och långsiktig kontinuitet i driften.

Fyll i formuläret så svarar vi så snart som möjligt!

    Din förfrågan skickas till sales@zato.it
    Godkännande av integritetspolicyn*