1999년부터 금속 재활용을 위한 플랜트 및 기계

Metallien kierrätyslaitokset vuodesta 1999 lähtien

Zato on jo yli 25 vuoden ajan suunnitellut ja valmistanut rauta- ja ei-rautametallien kierrätyslaitoksia. Laaja laite- ja konevalikoimamme kattaa räätälöityjä ratkaisuja, jotka vastaavat kaikkiin asiakkaan tarpeisiin.

Insinööriemme vankan kokemuksen ja koneisiimme sovelletun huipputeknologian ansiosta takaamme korkean räätälöintiasteen ja täyden tuen.

Uutiset

23. syyskuuta 2026

Kaksiakselisen Blue Devil -murskaimen ja Blue Sorter ECS -erottelulinjan yhdistelmä mahdollistaa ei-rautametallien erottelun suurella tarkkuudella ja tekee Zorbasta markkinavalmista ilman vasaramyllyn asentamista, eli ilman maanrakennustöitä tai erityislupia.

Vuodesta 1999 metallien talteenottolaitosten valmistaja

Zaton ratkaisut ovat 100 % Made in Italy

Zaton laitosten koko tuotantoprosessi, mukaan lukien mekaaninen ja sähköinen suunnittelu, raaka-aineiden valinta, kokoonpano ja testaus, tapahtuu toimipaikassamme Pohjois-Italiassa. Tiimin huolellisuus ja tarkkuus kaikissa tuotantovaiheissa takaavat, että jokainen laitos täyttää korkeimmat laatu-, tehokkuus- ja kestävyysvaatimukset.

Jatkuvan tuotannon ansiosta laitokset ja laitteet ovat saatavilla nopealla toimituksella, mikä lyhentää asiakkaiden odotusaikoja. Zaton toimintatapa takaa korkean tuotelaadun ja luotettavan palvelun asiakkaiden tarpeisiin kaikkialla maailmassa.

Meitä innostaa kiertotalous ja tietoisuus siitä, että metallit pysyvinä materiaaleina eivät koskaan kulu loppuun, vaan muuttuvat jatkuvasti.

Uskomme, että on mahdollista uudistaa luonnonvaroja, saavuttaa ilmastoneutraalius, edistää talouskasvua, tukea sosiaalista osallisuutta ja taata oikeudenmukainen ja laajalle ulottuva hyvinvointi yhteisöissä, joissa toimimme.


60

Maata

2

Toimipaikkaa

Myynti- ja huoltoverkosto 60 maassa
Toimipaikat:
Eurooppa, Prevalle (BS) – Italia
USA · Hebron, KY

Blue Shark

Vasaramyllyt metalleille

Metallien vasaramyllyjen valikoima on suunniteltu rauta- ja ei-rautametalliromun murskaukseen, ja se tuottaa luotettavia tuloksia tilavuuden pienentämisessä, puhtaudessa ja lopputuotteen laadussa. Kolme Blue Shark -mallia FP 12.10, 16.13 ja 19.22 kattavat tehot 315 kW:sta 2 200 kW:iin ja tuotantokapasiteetit 4:stä yli 60 t/h:iin. Romun vasaramyllymme voidaan yhdistää Blue Devil -esimurskaimeen ja Blue Sorter -erottelulinjoihin, jolloin koko kierrätysprosessia voidaan hallita yhdellä käyttäjällä.

Lataa PDF Blue Shark (EN)
Blue Shark
OminaisuusBlue Shark 12.10Blue Shark 16.13Blue Shark 19.22
Kokonaispaino37,5 t131 t210 t
Moottorin teho315 kW – 450 kW900 kW / 1220 HP1500 kW – 2200 kW
Käyttövoimasähkösähkö/dieselsähkö
Korkeus4.7 m5.8 m7.5 m
Leveys7.4 m11.3 m17 m
Syvyys3.2 m15 m13.6 m
Roottorin halkaisija vasarat auki1.2 m1.6 m1.9 m
Roottorin leveys1 m1.3 m2.2 m
Voimansiirtohihnaveto, kiinteätäytteinen kytkinkardaaniveto, säädettävätäytteinen viskoosikytkinkardaaniveto, säädettävätäytteinen viskoosikytkin
Blue Devil – Blue Storm

Blue Devil – Blue Storm

Teollinen kaksiakselinen murskain

Kaksiakselinen murskaimemme on suunniteltu rauta- ja ei-rautametalliromun pienentämiseen, ja tulos on kaksinkertainen: pienempi tilavuus sekä mahdollisuus erotella eri metallijakeet jatkokäsittelyssä Blue Sorter -linjoilla. Blue Devil- ja Blue Storm -malleina saatavat teolliset kaksiakseliset murskaimet erottuvat lujasta teräsrakenteestaan, vähäisistä pöly- ja melupäästöistään sekä kyvystään toimia esimurskaimina vasaramyllyjen suojana. Käyttöönotto yhdessä viikossa ilman maanrakennustöitä.

OminaisuusBlue DevilBlue Storm
Kokonaispaino65 t (kontti mukaan lukien)39 t
Syöttösuppilon tilavuus7m34,5m3
Akselin paino terineen7,6 t4,5 t
Akselien eriytetty pyörimisnopeusnopea 6 rpm – hidas 3 rpm3.5 rpm – 4.5 rpm
Terien määrä6078
Terien mitat (leveys)180 mm150 mm
Kontin paino9 t–
Teho (akseleilla)1×400 kW sähkö – World / 1x 480kW – USA / 483kW Diesel1 X 315 kW
Käyttövoimasähkö / dieselsähkö

Blue Marlin

Teollinen yksiakselinen murskain

Yksiakselinen Blue Marlin -murskaimemme pienentää kookasta materiaalia ja valmistelee sen myöhempää erottelua ja lajittelua varten. Sen sihdit takaavat tasaisen palakoon, suuren tiheyden ja epäpuhtauksien erinomaisen irtoamisen. Teollinen yksiakselinen Blue Marlin -murskain erottuu laadukkaista komponenteistaan, eri materiaalien optimoidun käsittelyn mahdollistavasta Load Sensing -ohjelmistosta sekä kulutusosien erinomaisesta saavutettavuudesta. 355 kW:n tehollaan ja 11,5 m³:n syöttösuppilollaan se soveltuu alumiiniprofiileille, UBC:lle ja sähkökaapeleille.

Blue Marlin
OminaisuusBlue Marlin
Paino45 t
Roottorin asennettu teho355 kW
Syöttösuppilon tilavuus11,5 m³
Syöttäjän tyyppikääntyvä
Käyttövoimasähkö
Roottorin paino11 t
Roottorin pituus2900 mm
Roottorin halkaisija840 mm
Roottorin nopeus20 rpm
Terien mitat120x120x60 mm
Blue Sorter

Blue Sorter

Metallien erottelulaitokset

Blue Sorter -linjamme lajittelevat tehokkaasti kaikki metallit, jotka syntyvät yksiakselisten ja kaksiakselisten murskainten sekä vasaramyllyjen käsittelystä. Murskauslaitosten jälkeen sijoitettuina ne erottelevat raudan, alumiinin, kuparin, messingin ja muut seokset ja muuttavat sekalaiset jätevirrat terästeollisuuden markkinoille valmiiksi raaka-aineiksi. Lajittelun tarkkuus ratkaisee lopputuotteen laadun: mitä tarkempi erottelu, sitä arvokkaampi talteen otettu raaka-aine. Valikoima jakautuu kahteen linjaan, rautametalleille ja ei-rautametalleille, ja modulaarinen rakenne mahdollistaa aloittamisen pelkällä magneettierottelulla varustetulla perusratkaisulla ja sen laajentamisen vaiheittain toiminnan tarpeiden mukaan.

Cayman – Railbreaker

Purkusakset

Olemme jo yli kahdenkymmenen vuoden ajan suunnitelleet ja valmistaneet hydraulisia purkusaksia keskiraskaan ja raskaan rauta- ja ei-rautametalliromun kierrätykseen. Cayman-sarja pienentää tehokkaasti teräs- ja alumiinitankoja, profiileja ja kookasta romua ja edistää kierrätettävien materiaalien ja jäämien talteenottoa. Italiassa innovatiivisilla leikkuugeometrioilla valmistettuja Cayman-purkusaksia on saatavana 8 mallina, 650 kg:sta 9 500 kg:aan, 4–110 tonnin kaivinkoneisiin. Valikoimaa täydentää Railbreaker rautatie- ja raitiovaunukiskojen leikkaamiseen.

Cayman – Railbreaker

Cayman

Ominaisuus06R10R20R30R40R50R70R90R
Paino – kg6501100210030004450580078009500
C – Pituus – mm16631920261029603390382541104485
A – Aukeama – mm370430585625735780890970
B – Syvyys – mm334410585595750820960997
Kaivinkoneen paino, puomikiinnitys – t4-67-1014-1820-2824-3534-5040-6060-80
Kaivinkoneen paino, kauhakiinnitys – t6-910-1218-2728-3939-5051-6570-9091-110
Leikkauspaine – bar250-300350-380350-380350-380350-380350-380350-380350-380
Leikkauksen öljyvirtaus – l/min130-150150-180150-180200-250250-300350-400450-500650-700
Pyörityspaine – bar100-110100-110100-110100-110100-110100-110120-140140-160
Pyörityksen öljyvirtaus – l/min1515282828455060

Railbreaker

OminaisuusRB20RRB40R
Paino ilman sovitesatulaa – kg20004400
A – Pituus ilman sovitesatulaa – mm23002850
B – Aukeama – mm190215
C – Syvyys – mm210210
Leikkausvoima keskitapilla – t460950
Leikkausvoima kärjessä – t288480
Kaivinkoneen paino, puomikiinnitys – t10-1525-35
Kaivinkoneen paino, kauhakiinnitys – t18-2739-50
Leikkauspaine – bar300-320300-320
Leikkauksen öljyvirtaus – l/min200-250350-400
Pyörityspaine – bar100-110100-110
Pyörityksen öljyvirtaus – l/min2525

Huolto: aina rinnallasi Zato-laitoksesi elinkaaren jokaisessa vaiheessa

Hoidamme jokaisen tukitoiminnon selkeällä tavoitteella: maksimoida laitteidesi käytettävyys, suorituskyky ja energiatehokkuus. Alkusuunnittelusta laitoksen käyttövaiheeseen tiimimme tarjoaa kattavaa, nopeaa ja räätälöityä tukea.

Zato Service kattaa murskaus- ja erottelulaitostesi elinkaaren jokaisen vaiheen: käyttöönotosta korjaavaan tukeen ja ennakoivasta kunnossapidosta alkuperäisten varaosien toimittamiseen. Palvelu on suunniteltu vähentämään seisokkeja, suojaamaan investointia ja takaamaan toiminnan jatkuvuuden myös kaukaisimmilla markkinoilla.

Miten voimme auttaa?

Commissioning

Zato Service
COMMISSIONING

Koneen suunnittelu, asennus ja käyttöönotto, käyttäjien tekninen koulutus sekä oma yhteyshenkilötiimi jokaiseen vaiheeseen. Zaton tiimi analysoi etukäteen asemapiirroksen, liikkumatilat, tietoliikenneyhteydet ja työmaan logistiikan, jotta laitos on paikan päälle saavuttaessa valmis käynnistymään ja tuotanto alkaa nopeammin.

  • Suunnittelu asiakkaan kanssa
  • Käyttöönotto ja asennus
  • Koulutus
During operation / In life

Zato Service
DURING OPERATION / IN LIFE

Tukee laitosta koko sen käyttöiän ajan: välitön korjaava tuki, koneen todelliseen dataan perustuva ennakoiva kunnossapito, toimintojen valvonta ja aktiivinen turvallisuuden hallinta. Ensimmäinen tekninen yhteydenotto tapahtuu tyypillisesti muutamassa minuutissa, ja 90 %:ssa tapauksista toimenpide saadaan päätökseen etänä.

  • Korjaava kunnossapito
  • Ennakoiva kunnossapito
  • Supervisory operations
  • Laitosten turvallisuus
Tuote

Zato Service
TUOTE

Sertifioidut alkuperäiset varaosat, kuluneiden komponenttien kunnostus valmistajan määritysten mukaisesti sekä digitaalinen valvonta reaaliaikaisella seurannalla. Useille maailman alueille hajautettu varastoverkosto takaa tärkeimpien varaosien saatavuuden ja nopeat toimitukset myös kriittisimmille komponenteille.

  • Alkuperäiset varaosat
  • Maailmanlaajuinen saatavuus
  • Kunnostus
  • Ohjelmisto ja feeding pusher
Team

Zato Service
TEAM

Talon sisällä koulutetut erikoisteknikot, joilla on suora kokemus jokaisesta Zato-konemallista ja -kokoonpanosta. He työskentelevät päivittäin asiakkaiden laitoksia vastaavien laitosten parissa, tekevät toimenpiteitä etänä ja paikan päällä sekä tarjoavat monikielistä tukea (italia, englanti, espanja, ranska) kansainvälisellä kattavuudella.

  • Tiimin osaaminen
  • Toimintatapa
  • Zato team service

Zato-tuotevideot

Videoita tietyn romulaadun käsittelystä aina kokonaisiin rauta- ja ei-rautametallien kierrätyslaitoksiin. Tutustu Zaton maailmaan videoidemme kautta!

YouTube-kanava

Aluminium recycling leader in Belgium upgrades with Zato shredders

Zato | Pre-shredder and hammer mill: from aluminium scrap to foundry-ready metal

Zato | An integrated metal recycling system in Panama

Zato | Pre-shredder, hammer mill and separation lines combo for metal recovery

Zato | Hammer mill: a Blue Shark 16-13 for revolutionary aluminum recycling

Zato | Integrated recycling system for higher-quality scrap

UKK

Blue Devil

Miten vasaramyllyn tuottavuutta voi lisätä?

Vasaramyllyn tuottavuus paranee huomattavasti, jos syötettävä materiaali on tasalaatuista ja esikäsiteltyä. Kaksiakselisen murskaimen avulla voidaan pienentää romun palakokoa, poistaa murskautumattomat materiaalit ja varmistaa tasainen syöttövirta. Tämä lyhentää materiaalin viipymäaikaa murskauskammiossa, vähentää seisokkien riskiä ja pidentää sisäisten komponenttien käyttöikää.

Kuinka monta päivää teollisen murskaimen asentaminen kestää?

Asennus vaatii yleensä kolme työpäivää (sijoittaminen, mekaaninen ja sähköinen kytkentä sekä toimintatarkastus).

Neljäs päivä on varattu käyttötestaukselle asiakkaan omalla materiaalilla teknikkojemme valvonnassa.

Blue Shark

Mikä on markkinoiden kompaktein vasaramylly?

Toisin kuin perinteiset myllyt, jotka tarvitsevat pitkiä syöttökuljettimia materiaalin syöttämiseen painovoiman avulla, vasaramyllymme erottuu kompaktilla rakenteellaan. Suppilon ja hydraulisen syöttäjän ansiosta se ei tarvitse kaltevia kuljettimia, mikä pienentää laitoksen tilantarvetta ja kunnossapitokustannuksia. Ratkaisu mahdollistaa asennuksen myös ahtaisiin tiloihin säilyttäen korkean suorituskyvyn.

Millaista myllyä suositellaan alumiiniromun käsittelyyn yhdessä LIBS-tekniikan kanssa?

Parhaan erottelutuloksen saavuttamiseksi LIBS-tekniikalla on olennaista varmistaa alumiinissa olevien epäpuhtauksien hyvä irtoaminen. Yksiakselinen murskain (Blue Marlin) sopii tähän käyttöön erinomaisesti tarkan palakoon hallinnan ja vähäisen hienoaineksen muodostumisen ansiosta, jolloin materiaali jää hyvin avoimeksi jatkokäsittelyä varten. Yli 10–15 t/h:n määrille vasaramylly on parempi vaihtoehto, sillä se takaa suuret läpäisykapasiteetit. Molemmissa tapauksissa suositellaan esikäsittelyä kaksiakselisella murskaimella (Blue Devil) pakkausten avaamiseksi, murskautumattomien materiaalien poistamiseksi ja jatkoprosessin optimoimiseksi.

Blue Sorter

Miten Zorban talteenottoa voi optimoida?

Zorban tehokas talteenotto riippuu oikeasta jauhatusteknologian valinnasta. Vasaramylly takaa ei-rautametallien optimaalisen vapautumisen verrattuna vaihtoehtoihin, kuten kaksiakselisiin tai yksiakselisiin murskaimiin, jotka voivat soveltua vain yksinkertaisemmille materiaaleille. Kun rautametallit on erotettu magneeteilla, Zorban – alumiinin, kuparin, sinkin, messingin ja muiden metallien seoksen – optimointi saavutetaan yhdistämällä parhaat saatavilla olevat erotteluteknologiat, kuten pyörrevirtaerottimet (eddy current), Z-Box ja optiset anturit. Kokemus kokonaisten linjojen suunnittelusta ja näiden ratkaisujen älykäs integrointi mahdollistavat talteen otetun materiaalin puhtauden ja arvon maksimoinnin.

Voinko aloittaa tänään yksinkertaisemmalla kierrätyslaitoksella ja laajentaa sitä myöhemmin ilman, että kaikkea täytyy vaihtaa?

Kyllä, ratkaisumme on suunniteltu modulaarisiksi, mikä sopii erinomaisesti metallien kierrätyslaitoksiin. Voit aloittaa yksinkertaisemmalla järjestelmällä – esimerkiksi kaksiakselisella murskaimella – ja lisätä myöhemmin puhdistuslinjoja tai vasaramyllyjä määrien ja tarpeiden kasvaessa. Toisin kuin erilliset järjestelmät, joita on usein vaikea integroida myöhemmin, teknologiamme mahdollistavat asteittaisen kasvun ilman olemassa olevien koneiden vaihtamista. Tämä lähestymistapa takaa skaalautuvuuden, investointien optimoinnin ja toiminnan jatkuvuuden pitkällä aikavälillä.

Täytä lomake, vastaamme mahdollisimman pian!

    Pyyntö lähetetään osoitteeseen sales@zatoshredder.com
    Tietosuojaselosteen hyväksyminen*